KontaktKontakt Strona glownaStrona główna

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

5. Warunki i jakość życia mieszkańców, w tym ochrona ich zdrowia

Wprowadzenie
Przyjęto, że o jakości zaspakajania zbiorowych potrzeb społeczności lokalnej mieszkańców miasta Piastowa świadczy dostęp do urządzeń infrastruktury społecznej, miejsc pracy, komunikacji, infrastruktury technicznej, ochrony zdrowia, wielkość i rodzaj przestrzeni publicznych oraz ilość i rodzaj zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa.
Dostęp do elementów zaspokajających zbiorowe potrzeby społeczności lokalnej
Infrastruktura społeczna
W jej skład wchodzi: 8 szkół (3 podstawowe, 3 gimnazja, 1 liceum, 2 zespoły szkół), 5 przedszkoli, 2 zakłady opieki zdrowotnej, dom kultury, 4 biblioteki, kluby osiedlowe i sportowe oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Świetlica Socjoterapeutyczno-Integracyjna. Szczegółowo zostały wylistowane w załączniku do studium w pkt.2a. Zakres infrastruktury społecznej spełnia wymagania społeczne miasta jako jednostki zaspokajającej potrzeby mieszkańców. Ilościowo za mało jest miejsc w przedszkolach. Lokalizacja poszczególnych funkcji umożliwia równomierną dostępność wszystkim mieszkańcom.
Miejsca pracy
W Piastowie występuje niedostateczna ilość miejsc pracy – w mieście przeważa funkcja mieszkaniowa. Większość miejsc pracy znajduje się w Zakładach Sznajder Batterien, w Instytucie Przemysłu Gumowego, w Zakładach Przemysłu Gumowego Stomil i w firmach usytuowanych na terenach Stomilu oraz w usługach, w tym w hipermarkecie „Tesco”. Mieszkańcy prowadzą własną działalność gospodarczą lub znajdują zatrudnienie poza granicami miasta. Piastów jest dobrze skomunikowany z miastami sąsiednimi przez linię kolejową, w tym SKM oraz drogową (Al. Jerozolimskie, ul. Warszawska). Południowa część Piastowa ma możliwość korzystania z linii WKD.
Przestrzeń publiczna
Tworzą ją tereny rekreacyjno – wypoczynkowe, zieleń publiczna i ogrody działkowe. W mieście brakuje wydzielonej przestrzeni, na której można byłoby organizować imprezy masowe, integrujące społeczność miasta. Poza tym brakiem zakres funkcji spełnia wymagania funkcjonalne miasta jako jednostki zaspokajającej potrzeby mieszkańców. Ilościowo nieproporcjonalnie mała jest ilość terenów rekreacyjno – wypoczynkowych i terenów zieleni publicznej. Lokalizacja terenów rekreacyjno – wypoczynkowych umożliwia większą dostępność mieszkańcom osiedli wielorodzinnych w stosunku do pozostałych mieszkańców miasta. Nieprawidłowo są zlokalizowane ogrody działkowe w południowej części miasta.
Dostępność komunikacji
Mieszkańcy mają pełną dostępność do komunikacji. Na fragmentach, gdzie mieszkańcy sami dokonywani wydzieleń dróg wewnętrznych nie zawsze zostało to dokonane w sposób optymalny.
Dostępność infrastruktury technicznej
Na obszarze całego miasta mieszkańcy mają możliwość korzystania z sieci wodociągowej, kanalizacyjnej (z pojedynczymi wyjątkami) i gazowej. Z sieci cieplnej mogą korzystać przede wszystkim mieszkańcy osiedli wielorodzinnych.
Ochrona zdrowia
Publiczny Zakład Lecznictwa Otwartego w Piastowie świadczy usługi medyczne w dwóch placówkach, położonych w południowej i północnej części Piastowa (przy ul. Reja i przy ul. Wysockiego). Lokalizacja umożliwia w miarę równomierną dostępność wszystkim mieszkańcom. W gorszej sytuacji są mieszkańcy wschodniej części miasta. Ponadto w Piastowie działa Świetlica Soocjoterapeutyczno – Integracyjna dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Nieprawidłowa lokalizacja ogrodów działkowych, położonych przy Al. Tysiąclecia zagraża zdrowiu osobom spożywającym produkty tam wytworzone. W strefie, gdzie występuje skażenie gleby ołowiem występuje również zagrożenie zdrowia, w przypadku uprawiania w ogrodach przydomowych warzyw i owoców.
Zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa

  1. Zagrożenia od uciążliwości. Uciążliwość hałasem i od linii elektroenegetycznych zostały opisane w pkt. 3. Najgorsze warunki dla mieszkańców występują na terenach, na których następuje nałożenie się uciążliwości z różnych źródeł. Są to tereny położone wzdłuż wschodniej granicy miasta (hałas od kolei, lotniczy i od komunikacji kołowej, a na pewnym odcinku także od linii elektroenergetycznych), wzdłuż Al. Jerozolimskich (hałas lotniczy i od komunikacji kołowej), oraz wzdłuż torów kolejowych na odcinku od zachodniej granicy miasta do dworca kolejowego (hałas od kolei i od komunikacji kołowej).
  2. Zanieczyszczenie ołowiem (opisane w pkt 3)
  3. Uciążliwości od istniejącego zainwestowania wynika:
  • z działalności istniejących zakładów przemysłowych, magazynów i hurtowni położonych pomiędzy torami kolejowymi i ul Warszawską, wzdłuż ul. Szarych Szeregów (w sąsiedztwie torów kolejowych) oraz wzdłuż Al. Jerozolimskich. (lokalizacja w strefach oddziaływania innych uciążliwości),
  • z istniejącego w południowej części miasta hipermarketu (lokalizacja w strefach oddziaływania innych uciążliwości).

Warunki i jakość życia mieszkańców ilustruje rysunek nr 8.