Stan rolniczej przestrzeni produkcyjnej
Wprowadzenie
Rolniczą przestrzeń produkcyjną określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (art. 15 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Dla terenów, na których nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rolniczą przestrzeń produkcyjną określa ewidencja gruntów i budynków (art. 2 pkt. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych).
Rolnicza przestrzeń produkcyjna wg planów miejscowych
Plan „Północnego Piastowa przeznacza fragment terenu pod ogrody działkowe, będące w rozumieniu ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych gruntem rolnym – dla tych terenów nie było wystąpienia o zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze przy sporządzaniu ww. planu.
Rolnicza przestrzeń produkcyjna wg ewidencji gruntów
Obszary nie objęte obowiązującymi planami w ewidencji gruntów określone jako rolne dzielą się na:
Rolnicza przestrzeń produkcyjna stan faktyczny na gruncie
Produkcji rolnej służą grunty, położone w północnej części Piastowa, które nie uzyskały zgody na zmianę przeznaczenia przy sporządzaniu planu miejscowego oraz położone w północnej i południowo – wschodniej części Piastowa grunty, które pomimo uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia nadal służą produkcji rolnej.
Stan rolniczej przestrzeni produkcyjnej ilustruje rysunek nr 5.
Stan leśnej przestrzeni produkcyjnej
W Piastów nie ma terenów leśnych, określanych w ewidencji gruntów symbolem Ls ani terenów rolnych, określanych w ewidencji symbolem Lz. Żaden z obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje zalesień.
Wielkość i jakość zasobów wodnych
Wody naziemne
Na terenie Piastowa są dwa cieki - kanał Konotopa i rów Reguły - Malichy uchodzące do rzeki Utraty oraz rów Wieniawskiego, który na całym odcinku jest zakryty. Kanał Konotopa i rów Reguły mają na całej długości charakter pozaklasowy ze względu na większość badanych parametrów.
W Piastowie rowy melioracyjne zostały zamienione na kolektory. Są to: rów w ul. C. Godebskiego, H. Sienkiewicza, E. Słońskiego, B. Zaleskiego i W. Broniewskiego. Rów Wieniawskiego jest zakryty na całym odcinku. Wzdłuż Al. Jerozolimskich biegnie rów otwarty, którego przebudowa jest przygotowywana w ramach porozumienia międzygminnego. Zbiorniki retencyjne służące do przejmowania wody w przypadku jej nadmiaru na terenie Piastowa praktycznie nie istnieją.
Wody podziemne
W rejonie miasta Piastowa występują dwa główne piętra wodonośne – czwartorzędowe i trzeciorzędowe. Omawiany teren usytuowany jest w obrębie subregionu centralnego, należącego do regionu mazowieckiego zwykłych wód podziemnych. Teren Piastowa położony jest w obrębie obszaru wysokiej ochrony (OWO) Głównego Zbiornika Wód Podziemnych – subniecka warszawska.
Obecnie w Piastowie są 2 studnie oligoceńskie stanowiące ogólnodostępny punkt czerpalny dla ludności, przy ul. Popiełuszki i przy ul. Wysockiego. Wody oligoceńskie charakteryzują się: podwyższoną zawartością związków żelaza i manganu zaś pod względem bakteriologicznym nie budzą zastrzeżeń.
Stan innych zasobów środowiska
Stan powietrza
Na terenie gminy Piastów największe znaczenie dla stopnia zanieczyszczenia powietrza mają źródła emisji związane z komunikacją, spalaniem paliw, z gospodarką komunalną oraz działalnością i bytowaniem człowieka. W szczególności następują: emisja punktowa pochodząca ze źródeł energetycznych np. kominów, emisja liniowa związana z komunikacją i emisja powierzchniowa wynikająca z działalności sektora komunalno – bytowego (kotłownie na terenie zabudowy jednorodzinnej opalane koksem lub węglem). Część zanieczyszczeń atmosferycznych na terenie Piastowa pochodzi ze źródeł zewnętrznych.
Stan gleby
W Piastowie znajdują się ogólnie gleby dobrej jakości. Najwięcej jest gleb zaliczanych do klasy IIIa i IIIb. Drugą grupę stanowią gleby klas IVa i IVb. Niewielki procent powierzchni stanowią gleby klasy II. Gleby klas niższych nie występują. Większość gleb jest silnie przekształcona ze względu na działalność przemysłu i intensywnie rozwijający się transport samochodowy. Gleby Piastowa w skali kraju są stosunkowo mało zdegradowane i zdewastowane. Konieczne są jednak działania związane z rekultywacją zmierzającą do poprawy stanu gleb skażonych ołowiem.
Stan zasobów przyrody
Obiekty objęte ochroną z mocy ustawy o ochronie przyrody
W rejonie ulicy Bema 9 znajduje się jedyny na terenie miasta Piastowa pomnik przyrody. Został on uznany za drzewo pomnikowe przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody decyzją z dnia 14 czerwca 1984 r. Drzewo to ma 300 cm obwodu i 25 m wysokości.
Obiekty wskazane do objęcia ochroną z mocy ustawy o ochronie przyrody
Opracowanie ekofizjograficzne wykonane dla miasta Piastowa wskazuje pojedyncze drzewa o walorach pomników przyrody:
Obszary i obiekty wskazane do zachowania
Opracowanie ekofizjograficzne wykonane dla miasta Piastowa wskazuje potrzebę zachowania:
Stan środowiska ilustruje rysunek nr 6.
Zagrożenia środowiska
1. uciążliwość hałasem.
Istniejąca uciążliwość hałasem pochodzi od komunikacji kołowej, kolejowej i lotniczej. Ulice, będące największym źródłem hałasu to Al. Tysiąclecia, Al. Wojska Polskiego, ul. Sowińskiego (fragment na odcinku Al. Wojska Polskiego – ul. Piłsudskiego), ul. Lisa Kuli, ul. Warszawska, Bohaterów Wolności (fragment na odcinku Warszawska – Piłsudskiego), ul. Tuwima i ul. Dworcowa. Po obu stronach linii kolejowej następuje również uciążliwość hałasem. Źródłem hałasu są także samoloty startujące po stronie północno-wschodniej z lotniska Okęcie. W związku z przekroczeniami dopuszczalnych norm hałasu ustalono obszar ograniczonego użytkowania wokół lotniska. Fragment Piastowa znajduje się się w obszarze Z3 tego obszaru (zasięg wynikający z nałożenia prognozowanego zasięgu izolinii długotrwałego średniego dźwięku A o poziomie 55 dB w porze dziennej i 45 dB w porze nocnej). W podobszarze Z3 zakazuje się przeznaczania nowych terenów pod szpitale, domy opieki społecznej oraz zabudowę związaną ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży.
Przewidywana uciążliwość hałasem wynika z wydanych decyzji lokalizacyjnych autostrady A2, węzła Konotopa oraz drogi ekspresowej S2. Autostrada i węzeł Konotopa będą zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie północnej granicy administracyjnej miasta a droga ekspresowa S2 częściowo w bezpośrednim sąsiedztwie wschodniej granicy administracyjnej a częściowo na terenie miasta.
2. uciążliwość promieniowaniem elektromagnetycznym.
Uciążliwość występuje wzdłuż linii energetycznych wysokiego napięcia 110 kV, biegnących wzdłuż ul. Ogińskiego do punktu energetycznego przy ul. Bohaterów Wolności, oraz wzdłuż linii przecinającej miasto w południowo – wschodniej części. Na odcinku pomiędzy ul Dąbrowskiego a ul. Bohaterów Wolności w strefie uciążliwości znajduje się istniejąca zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.
3. uciążliwość odpadami.
Na terenie Piastowa brak jest składowisk odpadów i zakładów utylizacji. Odpady komunalne wywożone są przez firmy które uzyskały koncesje, poza granice miasta. Na terenie miasta jest zorganizowana selektywna zbiórka odpadów w 8 punktach miasta. Rada Miasta Piastowa w 2004 r. przyjęła plan gospodarki odpadami.
Stan krajobrazu kulturowego
Krajobraz kulturowy można zidentyfikować na najstarszych fragmentach miasta, opartych na historycznej siatce ulic:
1. w południowej części Piastowa:
2. w północnej części Piastowa:
Wymogi ochrony krajobrazu kulturowego
Dla zachowania krajobrazu kulturowego wskazane jest zachowanie historycznie ukształtowanych: